Installation i Grenaa Svømmehal

Grenaa svømmehal

Forbedret luftfordeling og målbar reduktion i relativ luftfugtighed

UDFORDRING: HØJ LUFTFUGTIGHED OG UENS LUFTFORDELING

Svømmehaller er blandt de mest krævende indeklimamæssige miljøer i bygningsdrift.

Store vandflader, høj vandtemperatur og konstant aktivitet medfører betydelig fordampning. Samtidig skaber varme og fugt risiko for:

  • Ophobning af fugt under loftet
  • Uens temperatur- og fugtfordeling
  • Oplevelse af tung og stillestående luft
  • Øget belastning af ventilationsanlægget
  • Risiko for korrosion i konstruktion og inventar

KORT OM GRENAA SVØMMEHAL

Grenaa Svømmehal oplevede netop disse udfordringer. Den relative luftfugtighed lå typisk omkring 53–54 %, og både personale og gæster oplevede perioder med tung luft og utilpashed under længere ophold.

Særligt for medarbejdere, der opholder sig mange timer dagligt i hallen, var komfort og luftkvalitet et vigtigt fokusområde.

Svømmehallen byder på et 25 meter langt bassin med 8 baner, et varmtvandsbassin og en badestue samt et børnebassin. 

Det store bassin bruges til undervisning og stævner, og det er over dette bassin, at ventilatoren er installeret. Den hænger over bassinet, så der stadig er rig mulighed for at springe fra 3 meter vippen.

Ventilator til svømmehaller og andre udfordrende miljoer - Grenaa Svømmehal loftventilator

LØSNING: NORTHERN AIR® AQUA

For at forbedre luftfordelingen blev en Northern Air® Aqua HVLS-ventilator installeret over 25-meter bassinet. Installationsprocessen er sket i tæt samarbejde med livredder og teknisk leder Claus Nielsson, som også har udtalt sig om ventilatoren – se videoen nedenfor.

Ventilatoren er udviklet specifikt til fugtige og korrosive miljøer som svømmehaller og har:

  • IP54-klassificering
  • Korrosionsbeskyttet overfladebehandling
  • Stor diameter for lavhastigheds, jævn luftbevægelse
  • Drift uden generende træk i opholdszonen
  • Været igennem test af FORCE Technology


Formålet var ikke at erstatte det eksisterende ventilationsanlæg, men at understøtte det gennem forbedret opblanding af luftlagene.

FORBEDRET KOMFORT I DAGLIG DRIFT

For medarbejdere i svømmehallen er oplevet luftkvalitet afgørende. Høj luftfugtighed og utilstrækkelig luftbevægelse kan opleves som tung og ubehagelig luft – særligt ved længere ophold.

Grenaa Svømmehal stod med netop ovenstående problemstillinger. Livredder og teknisk leder Claus Nielsson fremhævede især, at de gerne ville af med følelsen af, ”at det driver ned ad ryggen på én”.

Han fortalte også, at livredderne ikke kunne opholde sig mere end 2 til 4 timer i svømmehallen ad gangen, inden den tunge luft gav hovedpine og træthed før i tiden.

Ifølge teknisk leder og livredder Claus Nielsson oplevede hallen en markant forskel efter installationen:

“Før i tiden lå vi omkring 53–54 % relativ luftfugtighed. Nu ligger vi omkring 48 %. Det betyder, at vi ikke længere oplever den tunge og stillestående luft i hallen.”

Den forbedrede luftbevægelse skaber en mere behagelig opholdszone – uden at give træk, hvilket er afgørende i et miljø, hvor gæster opholder sig i badetøj.

MERE ENSARTET FORDELING AF FUGT OG TEMPERATUR​​

I svømmehaller opstår der ofte stratificering:

  • Varm og fugtig luft samler sig under loftet
  • Opholdszonen påvirkes af stillestående luft
  • Ventilationsanlæggets effektivitet reduceres

En HVLS-ventilator skaber en kontrolleret, langsom og kontinuerlig luftcirkulation, som:

  • Reducerer temperaturgradienter mellem loft og gulv
  • Fordeler fugt mere homogent i rummet
  • Mindsker lokale ophobninger af klorholdige biprodukter
  • Understøtter ventilationssystemets borttransport af fugt og luftbårne forbindelser

Den målte ændring i relativ fugtighed kan tilskrives en mere ensartet luftfordeling og forbedret samspil mellem luftcirkulation og eksisterende ventilation.

Allerede kort tid efter installationen kunne brugere og ansatte mærke en forskel. Ventilatoren opblander effektivt luften og er på den måde med til at reducere den relative luftfugtighed. Denne homogene opblanding af luftlagene giver et bedre indeklima – uden at skabe træk.

Og det er vigtigt, fortæller livredder og teknisk leder Claus Nielsson: ”Nu er det jo en svømmehal, hvor folk går rundt i shorts og badedragt. Og det skal man hele tiden tænke på. Derfor er det en stor udfordring at finde den gyldne middelvej i forhold til indeklima.”

KÆLENAVN “VIDUNDERET”

Meget tyder på at Aqua har hjulpet Grenaa Svømmehal godt på vej til at finde den gyldne middelvej, for ventilatoren har simpelthen har fået kælenavnet “Vidunderet”

Ændringen i luften har givet et bedre arbejdsmiljø, da den tunge luft ikke længere kan forårsage hovedpine og man ikke længere har følelsen af, at sveden driver én ned ad ryggen. Denne forbedring af indeklimaet kommer badegæster såvel som livreddere til gode.

“Før i tiden havde vi mellem 53-54% relativ luftfugtighed. Nu har vi sænket den helt ned til 48%. Det gør, at man ikke har en driven ned ad ryggen og den tunge luft i svømmehallen er væk. Det er en dejlig let luft, man kommer ind til.”

Claus Nielsson

Livredder og teknisk leder, Grenaa Svømmehal

Bedre indeklima til glæde for gæster og livreddere
- men også inventaret

REDUCERET RISIKO FOR LOKAL FUGT- OG KORROSIONSPÅVIRKNING

Jo større bassinoverflade + høj vandtemperatur + aktivitet i svømmehallen = stor fordampning, der øger luftfugtigheden i svømmehallen.

Korrosion er derfor en velkendt udfordring i svømmehaller. Kombinationen af høj relativ luftfugtighed og klorholdige forbindelser kan over tid påvirke alt fra konstruktion til inventar. 

Selvom ventilatoren ikke affugter aktivt, kan den understøtte en mere kontrolleret fugtprofil i rummet og dermed være en del af en langsigtet strategi for bygningsbevarelse.

ENERGI & DRIFTMÆSSIGT PERSPEKTIV

Installationen i Grenaa Svømmehal blev gennemført på få dage uden længerevarende driftsstop og uden indgreb i den eksisterende kanalføring.

Løsningen fungerer som et effektivt supplement til ventilationsanlægget ved at stabilisere temperatur- og fugtfordelingen og forbedre komforten i opholdszonen.

I svømmehaller handler det ikke om én enkelt løsning, men om at optimere samspillet mellem ventilation, temperaturstyring og kontrolleret luftbevægelse.

Grenaa Svømmehal mindsker relativ luftfugtighed med ventilator

Northern Air® Aqua ventilatoren er i stand til at udligne temperatur- og fugtighedsforskelle i rummet gennem en kontinuerlig opblanding af luften.

FORCE Technology har testet systemet i forhold til dets tæthed overfor vand og støv. Samlet har systemet en IP54-klassificering, som betyder, at det er støvtæt og kan tåle kraftige vandsprøjt.

Klassificeringen betyder med andre ord, at Aqua er særlig velegnet til svømmehaller på grund af deres vanskelige indeklima og barske miljø. Hele systemet, dvs. alt fra beslag til vinger, er belagt med en speciel coating, som skal mindske risikoen for selv begyndende korrosion.

For mere information og tekniske specifikationer for Aqua se produktsiden.

Se andre cases her

VIL DU OGSÅ FORBEDRE INDEKLIMAET I DIN SVØMMEHAL?

Se hvordan flere kommuner har sparet 30% på varmeforbruget
Nordicco cases om Energibesparelser i Danske Kommuner