LINTEX A/S​

Ventilator flyttede varmen ned og gav bedre energiudnyttelse i lagerhal
Varmeflytning ventilator

OM LINTEX A/S

LINTEX blev grundlagt i 1983 af Carl af Ekenstam i Sverige. Lintex samarbejder med ledende arkitekter og interiør designere. De er én af de største producenter i Nordeuropa inden for glaspaneler, whiteboards, vægpaneler og skærmvægge. 

LINTEX opererer internationalt og har sine primære markeder i Sverige, Danmark, Norge, Finland, Tyskland og England.

Ventilator til varmeflytning

VÆRD AT VIDE OM VENTILATORERNE

  • 2 Northern Air® HVLS ventilatorer hver med en diameter på 3 meter  
  • Den første blev installeret i Marts, den næste i Maj 2019
  • Anvendt i en produktionsbygning med 5 meter til loftet
  • Ventilatorerne er lydløse og anvendes til varmeflytning  
  • Supplement til eksisterende varmesystem for at effektivisere det 
  • Løsningen blev anbefalet af installationsfirmaet Trap+

Ventilatorer udnyttede varme under loftet
og skabte bedre indeklima i hallen

ÉN VENTILATOR BLEV HURTIGT TIL TO

Installationsfirmaet Trap+ forklarede LINTEX, at en stor loftventilator kunne løse deres ventilations- og varmeproblemer. En ventilator kan nemlig fordele luften og varmen bedre i deres haller. På den måde udlignes temperaturforskellen mellem gulv og loft og der skabes et bedre indeklima. En løsning, som Partner/Produktchef hos LINTEX A/S, Henrik Lillelund, syntes lød for god til at være sand. 

I marts 2019 installerede LINTEX en Northern Air® ventilator i den ene sektion af deres lagerhal for at teste løsningen i forhold til bedre varmeudnyttelse. Allerede fra første omdrejning kunne de mærke en forskel i indeklimaet, og der var begejstring at spore hos Henrik – den var han ikke alene om Northern Air® fik også rigtig god feedback fra medarbejderne grundet bedre indeklima.

I maj besluttede LINTEX derfor at installere endnu en ventilator – i den anden sektion af lagerhallen. De to store HVLS ventilatorer er nu med til at sikre både en bedre udnyttelse af varmen samt et bedre indeklima for medarbejderne. 

“Jeg havde ikke regnet med, at den (loftventilatoren) kunne gøre det, som den gør. Den kører ved en ganske lav hastighed, men alligevel så flytter den rigtig meget luft rundt. “

Henrik Lillelund,

Partner/Produktchef, Lintex A/S

LINTEX A/S har installeret ventilator til varmeflytning

BEDRE INDEKLIMA
– FRA KULDE TIL KOMFORT

”Er det sådan, at vi kan få en flyverdragt? Det er mega koldt!” blev der sagt med et smil på læben af Jette, der tidligere syntes, at vinterperioden var hård, fordi det var så koldt i deres lagerhal. Men med de nye ventilatorer har Jette ikke længere en længsel efter at komme ned i en flyverdragt. 

Generelt har loftventilatorerne skabt en positiv stemning blandt medarbejderne, der tydeligt kan mærke, at varmeflytningen gør en forskel for indeklimaet. Ud over en øget medarbejdertilfredshed om vinteren, bidrager de nye ventilatorer til en bedre udnyttelse af varmen. 

Ved at ventilatorerne optimerer varmeforbruget giver det anledning til både lavere energiomkostninger og et lavere CO2 aftryk. 

LÆS MERE OM VORES INSTALLATIONER

VIL DU REDUCERE DIT ENERGIFORBRUG OG FORBEDRE DIT INDEKLIMA?

Se hvordan flere kommuner har sparet 30% på varmeforbruget
Nordicco cases om Energibesparelser i Danske Kommuner